İzmir İtfaiyesinin paramedikleri 5 bin 946 vakaya müdahale etti

İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı bünyesinde kurulan ve Türkiye’de arama kurtarma malzemeli özel donanımlı ambulans statüsündeki ilk ambulans servisi olan 112 Acil Kurtarma Sağlık (AKS) ambulans sistemi ile 2023 yılında 5 bin 946 vakaya müdahale edildi.

İzmir İtfaiyesinin paramedikleri 5 bin 946 vakaya müdahale etti

Ambulanslarda görev yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığına bağlı 74 paramedik, 9’u tam donanımlı 14 ambulans ile İzmir’in 12 farklı noktasında hizmet veriyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı İsmail Derse, kurtarma ve sağlık birimlerinin ortak çalışmasının önemine değinerek, “Sağlık Bakanlığı ile yaptığımız protokol çerçevesinde bu sistemi hayata geçirdik. Olay mahallinde ileri yaşam desteği sağladığımız kazazedeyi kendi araçlarımızla başka bir ambulans beklemeden doğrudan hastaneye sevk edebiliyoruz.  Bize hem zaman kazandıracak hem de yaralıyı hayatta tutabilecek bir sistemi hayata geçirdik.” dedi.  

Paramediklerin özel eğitimden geçtiğinin altını çizen İsmail Derse, “Paramediklerimiz depremde, afetlerde çalışacak şekilde eğitimden geçirildi. Kuyuya iple erişim, oradaki bir zehirlenme vakasına müdahale gibi eğitimlerden geçti. Yani tüm paramedikleri arama kurtarma yönünde özel eğitimlerden geçirerek farklı bir branşın içerisine sokmuş olduk. Yani itfaiyeci, arama kurtarmacı ve paramedik üçünün birleşimi güçlü bir yapı kurguladık.” şeklinde konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi Arama Kurtarma Şube Müdürü Şenol Dereköy, 112 Acil Kurtarma Sağlık (AKS)  ambulans sisteminin 9’u tam donanımlı 14 ambulans ile İzmir’in 12 farklı noktasında hizmet verdiğini belirterek, “Modern itfaiyeciliğin temelinin atıldığı İzmir'de bu örnek çalışmayla bir kez daha ülkemize öncülük ediyoruz. İzmir halkı bu yönden çok şanslı. 2023 yılı içerisinde İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi paramedikleri 5 bin 946 vakaya müdahale etti”. ifadelerine yer verdi.

  Hibya Haber Ajansı